Tisková zpráva č.2/2009

Tisková zpráva č. 2/2009
 
Projekt výměnných dovolených obhájil i v Česku smysl své existence

Plzeň 2.12.2009 – Prvních několik měsíců provozu projektu Home Exchange Czech ukázal, že i pro Čechy má systém výměnných dovolených neopakovatelné kouzlo a že by i ve střední Evropě mohl tento alternativní způsob cestování získat početnou skupinu sympatizantů. Během tohoto zkušebního provozu pojala databáze Home Exchange Czech přes stovku registrovaných zájemců o výměnné dovolené ze sedmnácti zemí světa.

Logicky převažují nabídky z České republiky a Slovenska, ale najdete zde i „lahůdky“, jako např. viktoriánskou vilu v Melbourne, pobřežní domek v Las Vegas, venkovský dům v Turecku  či byty v centru Madridu a Paříže.

„Čechy tento způsob dovolené láká, je to pro mnohé z nich cosi nového a cosi s příchutí svobody a dobrodružství," sděluje Hana Ferstl, spoluzakladatelka serveru Home Exchange Czech. "Dalším důvodem, proč výměnná dovolená vyvolává zájem, může být současný stav rodinných rozpočtů, tedy stav v době doznívající finanční krize. Lidé se snaží ušetřit, ale zajímavou dovolenou si upírat nechtějí. K výměnné dovolené však přistupují Češi o něco konzervativněji, než např. Francouzi, Holanďané či Američané. V západní Evropě a Americe má systém home exchange tradici už několik desetiletí a vyměnit si na pár týdnů domov s někým cizím je běžnější než u nás," dodává Hana Ferstl.

I přes tuto mírnou nedůvěru Home Exchange Czech sklízí úspěch. Prvních šest měsíců provozu ukázalo i několik zajímavých překvapení. "Do výměn se čile zapojili i čeští chataři a chalupáři, pro které jsme dokonce museli připravit samostatnou sekci se speciálním filtrem pro tento typ nemovitosti," prozrazuje druhá spolumajitelka serveru, Kateřina Zátková. "Tato často podceňovaná cílová skupina přistoupila k výměnným dovoleným pragmaticky. Chaty a chalupy jsou totiž pro výměnu, coby cestu ke snížení nákladů na dovolenou, ideálním nástrojem. Platí to nejen pro výměny do zahraničí, ale i v rámci České republiky. Tyto druhé domovy mohou totiž chataři nabídnout i několikrát do roka a co je důležité - i mimo hlavní sezónu. Pro seniory, zejména Pražany, se jeví jako dobře využitelné také dlouhodobé výměny. V databázi je např. několik zájemců z Chorvatska či Turecka, kteří by rádi vyměnili své domy na břehu moře za byt v Praze na delší období, např. na měsíc. Pro ty, kteří nejsou vázáni zaměstnáním a chtějí utéci před nastávající zimou do "teplých krajin", je to ideální příležitost.

Na závěr hlas jednoho z klientů Home Exchange Czech. Pan Martin K. letos v létě uskutečnil výměnu svého pražského bytu za Amsterdam. Týdenní pobyt i návrat do svého proběhly hladce a v plné míře naplnily očekávání. Na obou stranách. My jsme se zeptali, co by Martin vzkázal těm, kteří mají o home exchange zájem, disponují zajímavou nemovitostí, ale chybí jim odvaha. „Nejdůležitější je poznat osoby, se kterými si byt hodlám vyměnit. Člověk může o sobě napsat na internet, co chce, a každý se prezentuje samozřejmě vždy co nejlépe. Ale teprve, když s ním komunikujete osobně, po telefonu nebo na Skypu, vidíte, jaký je ten člověk ve skutečnosti. Mně to trvalo asi tři týdny, než jsem postupně, po několika vyměněných mailech, telefonátech a zaslaných fotografiích a dokonce i videích nabyl jistoty, že do toho půjdu. Před odjezdem na dovolenou jsem měl už pocit, že jsou to něco jako mí známí nebo spíš známí mých známých. Prostě to stálo za to, a tak myslím, že příští rok budeme měnit zas.“

Menu

Databáze výměn

Napsali o nás

NovinkyPřihlášení

|
Přihlašovací jméno Heslo
| Zapomněli jste heslo? |