Tisková zpráva č.1/2010

Tisková zpráva č. 1/2010

Výměnná dovolená: V Česku se objevila možnost nového, ekonomického způsobu cestování.

Plzeň 16.3.2010 – Necelý rok provozu projektu Home Exchange Czech ukázal, že i pro Čechy má systém výměnných dovolených neopakovatelné kouzlo a že i v České republice tento alternativní způsob cestování získává početnou skupinu sympatizantů. Během tohoto zkušebního provozu pojala databáze www.vymennadovolena.cz přes stovku registrovaných zájemců o výměnné dovolené.

Logicky převažují nabídky chalup, chat, domů a apartmánů z České republiky a Slovenska, ale najdete zde i zahraniční „lahůdky“, jako např. viktoriánskou vilu v Melbourne, pobřežní domek v Las Vegas, venkovský dům v Turecku  či byty v centru Madridu a Paříže.

„Čechy tento způsob dovolené láká, je to pro mnohé z nich cosi nového a cosi s příchutí svobody a dobrodružství," sděluje Hana Ferstl, spoluzakladatelka serveru Home Exchange Czech. "Dalším důvodem, proč výměnná dovolená vyvolává zájem, může být současný stav rodinných rozpočtů, tedy stav v době doznívající finanční krize. Lidé se snaží ušetřit, ale zajímavou dovolenou si upírat nechtějí. K výměnné dovolené však přistupují Češi o něco konzervativněji, než např. Francouzi, Holanďané či Američané. V západní Evropě a Americe má systém home exchange tradici už několik desetiletí a vyměnit si na pár týdnů domov s někým cizím je běžnější než u nás," dodává Hana Ferstl.

I přes tuto mírnou nedůvěru Home Exchange Czech sklízí úspěch. Dosavadní provoz přinesl i několik zajímavých překvapení. "Do výměn se čile zapojili i čeští chataři a chalupáři, pro které jsme dokonce museli připravit samostatnou sekci se speciálním filtrem pro tento typ nemovitosti," prozrazuje druhá spolumajitelka serveru, Kateřina Zátková. "Tato často podceňovaná cílová skupina přistoupila k výměnným dovoleným pragmaticky. Chaty a chalupy jsou totiž pro výměnu, coby cestu ke snížení nákladů na dovolenou, ideálním nástrojem. Platí to nejen pro výměny do zahraničí, ale i v rámci České republiky. Tyto druhé domovy mohou totiž chataři nabídnout i několikrát do roka a co je důležité - i mimo hlavní sezónu.“ Pro seniory, zejména Pražany, se jeví jako dobře využitelné také dlouhodobé výměny. V databázi je např. několik zájemců z Chorvatska či Turecka, kteří by rádi vyměnili své domy na břehu moře za byt v Praze na delší období, např. na měsíc. Pro ty, kteří nejsou vázáni zaměstnáním a chtějí utéci před nastávající zimou do "teplých krajin", je to ideální příležitost.

Na závěr hlas jednoho z klientů Home Exchange Czech. Paní Jaroslava Balgová se rozhodla spolu s manželem vyměnit svoji chatu na jižní Moravě po dobu dovolené za jinou už v roce 2007 a vyzkoušet, co obnáší výměnná dovolená. „Když měníte poprvé, je to vždy tak trochu adrenalinová záležitost,“ říká paní B. „Víte jen asi zhruba, jak to asi funguje, ale zkušenosti ještě nemáte. O nějakých českých speciálních webových stránkách, které by se specializovaly  na bezplatné výměnné pobyty, jsem v té době nic nevěděla a myslím, že  v r. 2007 ani žádné takové neexistovaly.“

Od roku 2007 uskutečnila paní B. již tři výměny. „Všem, kteří  se rozhodují, zda poskytnout svou nemovitost na výměnu, mohu tento způsob dovolené jenom doporučit. Také jsme měli poprvé obavy z toho, kdo přijede a jak se bude chovat k našemu majetku. Možná jsme měli štěstí, že vše proběhlo v pořádku. Myslím si, že když se nejedná o pronájem, ale o výměnu, že se každý bude k majetku toho druhého chovat tak, jako  by to byl majetek jeho vlastní a tak by to mělo být. Jsem moc ráda, že nemáme žádné negativní zkušenosti, protože chceme tento způsob dovolené praktikovat i nadále. Poznali jsme nová místa a seznámili jsme se s novými milými lidmi.“

Menu

Databáze výměn

Napsali o nás

NovinkyPřihlášení

|
Přihlašovací jméno Heslo
| Zapomněli jste heslo? |