Slow Travel ("pomalé cestování") - jak si při dovolené odpočinout

Znáte to - přijedete z dovolené a nejraději byste si vzali ještě týden volna, abyste se vzpamatovali. Stihli jste projet pět měst, koupat se do vyčerpání těla, navštívit osm kostelů a šest muzeí, absolvovali jste tři prohýřené noci, abyste nakonec zjistili, že jste na konci sil. A po příjezdu Vás v práci čeká podovolenkový maratón. Jak se tomuto úkazu s hezkým označením "holiday burnout" vyhnout? Možným řešením je prostě zpomalit...

"Slow travel" vzniklo jako odnož hnutí "slow food", které reagovalo v 80. letech na otevření restaurace Mc'Donald v Římě. Cílem hnutí "slow food" je zachování regionální kuchyně, tradičních způsobů přípravy pokrmů a podpora místního farmářství a pěstitelství. Tato kulturní iniciativa se již vžila do celkového životního stylu známého jako "slow movement", týkajícího se jak rodinného života, tak i jídla a cestování.

Výrazem "slow travel" není míněn způsob přepravy, jako spíše stav mysli, postoj. Cestovatel v tomto případě klade mnohem větší důraz na důkladnější poznání a zážitky z každé navštívené destinace, než na pokus o horečnaté zvládnutí všech "předepsaných" zajímavostí. Tento způsob cestování není pro ty, kteří jsou navyklí na "4 země za 3 dny, a to většinou z okna autobusu". "Pomalí" cestovatelé jsou přesvědčeni, že mohou strávit více času objevováním menšího počtu zajímavostí, že nemusí stihnout vše a najednou, neboť se mohou do místa vrátit. Prostě si něco nechají na příště. Výsledkem jsou kvalitnější zážitky, které se vryjí hluboko do paměti.

"Slow travel" znamená ubytovat se místo v obrovském anonymním hotelu v rodinném penzionu, pronajmout si domek nebo chatu a samozřejmě i jet na výměnnou dovolenou. Znamená to objevovat okolí pěšky, na kole, vlakem nebo v autě - raději po místních silnicích než po dálnicích, natož pak letadlem. Znamená to stravovat se v místních restauracích, kde se servírují regionální speciality z okolních farem a polí.

"Slow travel" je o kvalitě, ne o kvantitě cestování. Důraz je kladen na dostatek času strávený vnímáním toho, co je kolem nás, ne na bezhlavou konzumaci a "odfajfkování" všech pamětihodností uvedených v průvodci. Je to kontrast ke standardní katalogové turistice a není určeno každému, rozhodně ne těm, kteří cestují jednou za rok a mají v plánu vidět v minimálním čase maximum zajímavostí.

Ovšem odměnou pro ty, kteří se rozhodnou pro "slow travel", je kvalitní dovolená, při které si opravdu odpočinou...

Související odkazy: www.slowtrav.com
                          www.slowmovement.com

Menu

Databáze výměn

Napsali o nás

NovinkyPřihlášení

|
Přihlašovací jméno Heslo
| Zapomněli jste heslo? |