Napsali o nás ve 100+1

Celý text:

Home Exchange – chytrá dovolená s nízkými náklady

V minulých letech si Češi dopřávali díky silnému kurzu koruny a zvyšujícím se příjmům bohaté dovolené. Dnes je situace jiná. Jak snížit náklady na dovolenou a přitom se nemuset vzdávat luxusu? To nabízí v Česku zatím ne příliš známý způsob cestování: home exchange, neboli výměnná dovolená.

Home exchange (výměna domovů) je unikátní způsob cestování založeným na principu reciprocity. Dva jednotlivci či rodiny si vymění po dobu dovolené své nemovitosti.

Výměnná dovolená má právě v dnešní době velký potenciál. Cestovatelé nemusí slevit z nároků na pohodlí a ušetří nejméně polovinu nákladů na ubytování. Na českém trhu je výměnná dovolená téměř novinkou, ve světě však tento systém úspěšně funguje již několik desítek let. Za tuto dobu vznikla po celém světě velká komunita lidí, kteří cestují pouze tímto způsobem. Přestože jednou z největších výhod home exchange je úspora cestovních nákladů, podle statistik tuto formu využívají především lidé se středním až vyšším vzděláním, vyššími příjmy, zcestovalí a znalí cizích jazyků. Jsou to majitelé atraktivních nemovitostí, pro něž home exchange není způsobem, jak ušetřit na ubytování, ale filozofií, které lze dobře rozumět. Pro někoho dobře strávená dovolená znamená pohodlí a klid, nezávislost a autenticitu. To všechno home exchange nabízí. Proto vznikl projekt Home Exchange Czech, který nabízí výhody výměnných dovolených i na českém trhu.
Projekt se zaměřuje na dvě cílové skupiny: na mezinárodní výměny, kdy se snaží podpořit incomingový cestovní ruch a naopak Čechům, aby cestovali do zahraničí za plného pohodlí a s nízkými náklady. Druhou skupinou jsou čeští chataři a chalupáři. Tato často podceňovaná cílová skupina přistoupila k výměnným dovoleným pragmaticky. Chaty a chalupy jsou pro výměnu ideálním nástrojem. Platí to nejen pro výměny do zahraničí, ale i v rámci České republiky. Tyto druhé domovy mohou totiž chataři nabídnout i několikrát do roka a co je důležité - i mimo hlavní sezónu.
Vzhledem k tomu, že výměnná dovolená není zatím v Česku příliš rozšířená, je těžké určit, jaké procento Čechů má již zkušenost  touto formou cestování. V současné době využívají home exchange především cestovatelé ze Západní Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. Největší zájem je o Prahu, tedy o byty v centru či domy v atraktivních částech Prahy, v menší míře pak o další přitažlivé lokality Česka – hory, lázně a podobně. Pro Čechy toužící takto vycestovat jsou možnosti neomezené, mohou  procestovat celý svět.

Současným trendem je využití home exchange pro krátkodobější a častější výměny. Na vzestupu jsou především výměny během prodlouženého víkendu, především ve větších metropolích. Výměna tak nemusí mít pouze dovolenkový charakter, ale lze využít i pro studijní nebo pracovní pobyt.

Zdroj: www.Home Exchange Czech.cz

Menu

Databáze výměn

Napsali o nás

NovinkyPřihlášení

|
Přihlašovací jméno Heslo
| Zapomněli jste heslo? |