"Jinak už necestujeme..."

V roce 2007 se paní B. rozhodla s manželem vyměnit svoji chatu po dobu dovolené za jinou a vyzkoušet, co obnáší výměnná dovolená.

Poprvé…
„Když měníte poprvé, je to vždy tak trochu adrenalinová záležitost,“ říká paní B.“Víte jen asi zhruba, jak to asi funguje, ale zkušenosti ještě nemáte. O nějakých českých speciálních webových stránkách, které by se specializovaly  na bezplatné výměnné pobyty, jsem v té době nic nevěděla a myslím, že  v r. 2007 ani žádné takové neexistovaly. Hledala jsem tedy nějakou chatu k pronajmutí a na  běžných inzertních stránkách  jsem po dlouhém hledání našla inzerát, kde byla nabídka na  výměnný pobyt  na chatu do Trojanovic v Beskydech. Takže poprvé jsem reagovala na nabídku já. Napsala jsem email, popsala naši chatu a obratem mi přišla odpověď, že druhá strana má také zájem. Ještě jsme si vyměnili asi  4 dopisy s popisem nemovitostí a s pravidly výměny, do uskutečnění pobytu zbýval asi měsíc.  Nejdříve jsme na pobyt jeli my, a to koncem června. Rodina z Trojanovic k nám přijela až na přelomu července a srpna. Vyměnili jsme si telefonní čísla a byli jsme očekáváni dle dohody. To jsme se viděli poprvé. Majitelé nám předali chatu a  ukázali vše potřebné ohledně fungování vody, elektřiny a topení. Povlečení, ručníky a utěrky jsme měli vlastní  tak, jak jsme se dopředu dohodli. Chata byla v pořádku, vše bylo funkční a za dobu pobytu nenastal žádný problém.  Byli jsme velmi spokojeni.”

Paní B. rovněž přivítala rodinu z Trojanovic u nich podle dohody. Chata se jim líbila a byli také moc spokojeni. Chaty se po pobytu předávaly řádně uklizené, jak zněla dohoda. “Před naší první výměnou jsme měli trochu obavy, protože to bylo pro nás něco nového a neobvyklého. Obavy však byly zbytečné, všechno dobře dopadlo a nám se takový způsob dovolené moc zalíbil.”

…a už ne jinak…
Po této zkušenosti paní B.už na nic nečekala a hned v lednu 2009 zadala sama nabídku na výměnnou dovolenou. “Tentokrát  reagovali majitelé apartmánů v Harrachově na náš inzerát,  výměna proběhla v květnu 2009, to jsme jeli my  k nim a začátkem července oni k nám. Opět jsme se kontaktovali pouze emailem a telefonicky. Spokojenost byla na obou stranách, nevznikly žádné problémy.

Poté probìhla třetí výměna, majitelé chaty z Vranova reagovali na naši nabídku. Vše podle již výše popsaného scénáře, který se osvědčil. K dispozici jsme měli i loďku k projížkám po přehradě.

Tento způsob dovolené nám velice vyhovuje. Nemusíme předem  platit pobyt nějaké cestovní kanceláří nebo agentuře, termín si sice domluvíme předem, ale pokud by se něco stalo, můžeme se domluvit na termínu jiném, žádné storno poplatky nebudeme platit.  Nemáme rádi anonymitu hotelů, raději jsme v soukromí, vaříme si sami nebo se stravujeme v nějaké restauraci.

V chatě jsme  vždy nechávali své věci, pouze jsme vyprázdnili nějakou poličku a věšák na uložení věcí hostí. Také v kuchyni jsme nechali k dispozici např. cukr, sůl, koření, ocet, olej atd. s tím, že je hosté mohou využít a když vše vypotřebují, dokoupí nové. Tak to bylo i při našich pobytech jinde. Nezapisovali jsme spotřeby energií, vždy jsme se dohodli na vlastním povlečení, ručníky i utěrky jsme měli též svoje. Vždycky jsme se předem informovali, kolik lidí na dovolenou přijede a nechávali jsme na sebe čísla telefonů,  v případì nějakých nepředvídaných událostí, poruch atd. jsme byli dohodnuti se kontaktovat. Na hosty z Harrachova jsme dokonce ani nečekali při příjezdu, ani jsme tam nebyli při jejich odjezdu – uklidili, zamkli a klíč nechali na domluveném místě.

Stojí to za to…
Všem, kteří  se rozhodují, zda poskytnout svou nemovitost na výměnu, mohu tento způsob dovolené jenom doporučit. Také jsme měli poprvé obavy z toho, kdo přijede a jak se bude chovat k našemu majetku. Možná jsme měli štěstí, že vše proběhlo v pořádku. Myslím si, že když se nejedná o pronájem, ale o výměnu, že se každý bude k majetku toho druhého chovat tak, jako  by to byl majetek jeho vlastní a tak by to mělo být.

Jsem moc ráda, že nemáme žádné negativní zkušenosti, protože chceme tento způsob dovolené praktikovat i nadále. Poznali jsme nová místa a seznámili jsme se s novými milými lidmi.“
BaJa, ID:93

Výhodou databáze Home Exchange Czech je široká nabídka chat a chalup v České republice i na Slovensku na jednom místě. Můžete oslovit několik majitelů najednou a vybírat z došlých nabídek. Jako majiteli atraktivní chalupy Vaše dovolená nikdy nekončí!

 

Menu

Databáze výměn

Napsali o nás

NovinkyPřihlášení

|
Přihlašovací jméno Heslo
| Zapomněli jste heslo? |