FAQ

 

Co je to home exchange?

Home exchange (výměnná dovolená) je způsob cestování, kdy si vyměníte s vybranými partnery na dohodnutou dobu své nemovitosti (byt, dům, chalupu). Vy strávíte dovolenou u nich, oni u vás. Nejen, že ušetříte většinu svého rozpočtu na dovolenou, ale především budete mít možnost žít po určitou dobu jako místní obyvatelé, v autentickém prostředí. Tento zážitek vám sebelepší hotel nikdy nezprostředkuje.

Jak to funguje?

Zaregistrujete se na našich stránkách (viz Členství) a můžete si vybírat z databáze nemovitost k výměně, a to jak v České republice, tak ve světě. Poté, co si vyberete nemovitost a destinaci, která se vám líbí, kontaktujete partnerskou stranu. Pokud i jim se líbí vaše nemovitost a chtějí jet do vašeho regionu, nestojí již nic v cestě k tomu, abyste se dohodli. Nebo zatím nejste rozhodnuti, kam byste chtěli jet, proto můžete svoji nemovitost zaregistrovat a čekat na nabídky (samozřejmě pokud jste aktivní a sami v databázi vyhledáváte a nabízíte, máte větší šance!)

Kteří lidé takto cestují?

Lidé z celého světa, různých  profesí, ale vesměs ti, kteří si chtějí užít a preferují autentičnost regionu či země, ve které stráví svoji dovolenou před masovostí a anonymitou přeplněných hotelů. Vzhledem k tomu, že tato myšlenka žije ve světě již přes 50 let, vytvořila se početná skupina cestovatelů jak v USA, tak v Evropě, kteří cestují pouze tímto způsobem a jsou již velmi zkušení.

Je to bezpečné?

Je. Samozřejmě první otázka, která každého, kdo dává k dispozici svůj dům cizím lidem, napadne je, jestli se s ním shledá v tomtéž  stavu, ve kterém jej opustil. Je to přirozená obava. Ovšem je nutné si uvědomit, že vy sice podstupujete svůj domov cizím lidem, ale oni zase podstupují ten jejich VÁM a mají stejné obavy. Jistě předpokládají, že vy se v něm neubytujete za účelem jeho zničení! Může samozřejmě dojít k drobné, neúmyslné nehodě jako je rozbití hrnečku apod., toto si však seriózní partneři vyřeší mezi sebou formou refundace. Máte samozřejmě také možnost si své cennosti zamknout do skříně či nějaké místnosti a dohodnout se s partnery, že tuto místnost nebudou využívat.
Existuje celá řada dalších nástrojů, které zajišťují bezpečnost vašeho domova. Členové Home Exchange Czech se ve Smluvních podmínkách zavazují, že jejich nemovitost je pojištěna. Případy poškození  jsou však již extrémy. Mnoho zahraničních společností provozujících systém home exchange se za desítky let fungování nikdy nesetkalo s vandalismem, vykrádáním apod. mezi svými klienty.
Kromě toho – než dojde k výměně, vaši partneři pro vás již nebudou tak cizí. Než si domluvíte podmínky výměny, proběhne mezi vámi bohatá mailová korespondence, telefonáty, konverzace po Skypu, pokud je to možné i osobní setkání. Navíc budete mít k dispozici již kontaktní údaje vašich výměnných partnerů jako např. trvalé bydliště apod., které je v dnešní době možné ověřit na Internetu. 
My sami jsme si vědomi důležitosti bezpečnosti a serióznosti v první řadě,  proto jsme zavedli systém hodnocení jednotlivých nemovitostí a jejich majitelů. Každý partner, který si vyměnil svoji nemovitost, ji může na našich webových stránkách slovně ohodnotit. Navíc u nás funguje princip „Dvakrát a dost“ – pokud se objeví na některou nemovitost popř. jejího majitele dvě závažné stížnosti, vyřadíme je z databáze. Doporučujeme proto, abyste se po vybrání vašich partnerů je snažili co nejdříve a co nejvíce poznat – můžete si kromě kontaktů a korespondence zasílat i fotografie, v případě nesimultánní výměny se i setkat.
Ověřujeme také správnost poskytnutých údajů. Každý zákazník, který se zaregistruje, obdrží ověřovací mail, se kterým se přihlásí do systému. Poté je registrace schválena a jeho nabídka se zobrazí na našich webových stránkách.
Systém home exchange je založen na vzájemné důvěře, serióznosti a respektu k cizímu majetku. Členové tohoto systému si toho jsou vědomi. Váš dům bude při výměně ve větším bezpečí, než kdyby byl po dobu vaší dovolené prázdný.

Jak probíhá výměna bydlení?

Na našich stránkách si můžete nezávazně prohlédnout nabídku nemovitostí. V případě, že se rozhodnete kontaktovat některého z partnerů či si sami chcete vložit vaši nabídku, je zapotřebí se zaregistrovat (viz Registrace). Vyplníte registrační formulář, vložíte fotografie své nemovitosti a odešlete. Po schválení se stanete členem našeho klubu a vaše nabídka se ocitne na našich webových stránkách a vy můžete čekat na oslovení. Nebo – což je mnohem účinnější – můžete sami aktivně oslovovat jiné členy.

Mohu nabídnout dvě nemovitosti?

Ano, můžete nabídnout i další nemovitost. Máte např. vlastní dům a ještě chalupu, obě nemovitosti můžete vložit do databáze v rámci Prémiového členství (další informace viz Poplatky).

Mohu svoji nemovitost také pronajmout?

I to je u nás možné. Jsou případy, kdy zákazníci odjíždí na delší pracovní či studijní cestu a jejich dům zůstává opuštěný. Je samozřejmě možné nabídnout ho na tuto omezenou dobu k pronájmu a dům vám může ještě vydělat peníze.

Potřebuji zvláštní pojištění?

Každý registrovaný člen se zaručuje, že jím nabízená nemovitost je pojištěná. Kromě toho se doporučuje pojištění odpovědnosti za škodu, což je pojištění vhodné nejen pro ty, kteří pobývají v cizím domě, ale pro všechny, kteří sportují, mají děti, domácí zvířata, cestují atd.

Kolik stojí členství?

Nabízíme 2 druhy členství: Základní (zdarma) a Prémiové (zpoplatněné). Více informací naleznete v sekci Poplatky.

Jak se zaregistruji?

Kliknete na ikonku Registrace a otevře se vám registrační formulář. Zde vyplňte všechny požadované informace. Nezapomeňte, že na vaší prezentaci záleží úspěch vašich výměn! Údaje proto vyplňujte pečlivě, uveďte všechny důležité informace, o kterých si myslíte, že by mohly být vašim potenciálním výměnným partnerům užitečné. Dívejte se na prezentaci své nemovitosti vždy očima vašeho potenciálního partnera! Více info o registraci naleznete zde.

Jak dlouho trvá, než dojde k výměně bydlení?

Toto je velmi různé a závisí to jak na atraktivitě vaší nemovitosti, tak na informacích, které uvedete v registračním formuláři. Samozřejmě platí, že čím atraktivnější nemovitost (nebo lokalita), tím více nabídek a tím pádem se rychleji s někým domluvíte. Což nevylučuje, že pokud máte chalupu či dům na méně známém místě, že neobdržíte žádné nabídky. Čím lépe rezentujete svoji nemovitost, tím více zájmu vzbudí.
Velmi důležitá je vlastní aktivita. Kdo sám aktivně oslovuje ostatní členy Home Exchange Czech, má mnohem větší šanci na rychlou a atraktivní výměnnou dovolenou.
Počítejte s tím, že na seznámení se se svými výměnnými partnery, na korespondenci atd. budete potřebovat nějaký čas, takže než si důkladně vyměníte všechny informace a zorganizujete samotnou výměnu, může uběhnout i několik měsíců. Je samozřejmě možné, že vám přijde nějaká aktuální nabídka, osloví vás i vaše partnery a dohodnete se během několika dnů.

Nikdo mi na moji nabídku neodpovídá.

Podívejte se na svoji nabídku a posuďte, jestli je dostatečně atraktivní a obsahuje všechny potřebné informace. Možná byste měli vylepšit fotografie, doplnit další informace, možná chybí nějaké zásadní údaje o vaší nemovitosti či o vás! Snažte se dívat na svoji nabídku pohledem potenciálního partnera. A nezapomeňte, že k dosažení výměny bydlení je důležité být aktivní. Sami vyhledávejte v databázi a zasílejte své nabídky. Možná vás mnoho lidí odmítne, neboť jim nebude vyhovovat lokalita či vaše nemovitost, ale nakonec se jistě s někým dohodnete. V případě problémů s údaji v registraci nás samozřejmě kontaktujte, rádi vám poradíme.

Všichni moji nabídku odmítají.

Zde platí podobná rada jako v případě, že vám nikdo neodpovídá. Je vaše nabídka dostatečně atraktivní? Obsahuje všechny potřebné informace? Možná chybí údaje o vás a vaší rodině, zájemci si rádi vybírají z nabídek, ze kterých se dozví, kdo se nachází na druhé straně! Nepodceňujte to!

Jaké výhody mají výměnné dovolené?

Systém výměnných dovoelných neboli home exchange má mnoho výhod. Kromě těch ekonomických (ušetříte za svoji dovolenou nejméně 50 % nákladů, které byste jinak zaplatili za hotel, penzion či pronájem chalupy) jsou to další, neméně důležité. V případě, že se vypravíte do jiné země, budete mít úžasnou možnost se integrovat do života místních obyvatel, stát se jedním z nich a vychutnat si autentičnost nového prostředí. V hotelu se stovkami pokojů, kde budete obklopeni opět pouze turisty, se vám tato příležitost nenaskytne. V případě, že si vyměníte chalupu či chatu, máte možnost poznat nové krajiny, aniž byste zbytečně museli vynakládat peníze za ubytování. Budete mít k dispozici celou chatu či chalupu, a to zcela zdarma.

Co úklid?

Předpokládá se, že partneři si vzájemně připraví své domy či chalupy uklizené tak, aby bylo příjemné se v nich ubytovat. Po skončení pobytu se považuje za samozřejmé, že dům bude ve stejném stavu, v jakém byl před příjezdem hostů. Je i možné si dohodnout úklidovou službu.

Jak je to se zvířaty?

To záleží na dohodě. Někomu nevadí, pokud si přivezete pejska, někdo vás naopak požádá, jestli byste se v době vaší návštěvy nemohli starat o jejich papouška. Toto kritérium je součástí registračního formuláře, zde uvádíte, zda vám přítomnost zvířátka hostů nevadí či zda jste ochotni se po dobu vaší návštěvy o cizí zvířátko starat.

Mohu s sebou vzít děti?

Zde opět záleží na dohodě. Pokud si vyberete luxusní byt 1+1 a hodláte se tam nastěhovat i se svými 4 dětmi, majitel jistě nebude vaší nabídce nakloněn. Zde je proto velmi důležité si vybírat nabídky přiměřené, podle podobných kritérií. Pokud si vyberte dům nebo chalupu, jejíž majitelé mají také děti (tyto informace jsou součástí registračního formuláře), vaší dohodě zcela jistě nestojí nic v cestě.

Můžeme si vyměnit i auta?

Ano, výměna aut je po dohodě možná. Pro klienty s Prémiovým členstvím je k dispozici návrh dohody o výměně auta v sekci "Ke stažení". 

Jak obnovím své členství?

Prémiové členství platí vždy 1 nebo 2 roky, před vypršením této doby vám včas zašleme upozorňovací mail a členství si budete moci včas obnovit.

Jakým způsobem mohu zaplatit?

Základní členství je zdarma. Prémiové členství můžete zaplatit bankovním převodem. Po obdržení platby vás vyrozumíme, vaše členství nabude platnosti a vaše nabídka bude zveřejněna. Další informace viz Poplatky.

Musí být výměna simultánní?

Nemusí. Můžete se se svými partnery dohodnout na různých datech výměny. Tyto nesimultánní výměny fungují dobře, pokud máte např. ještě jiný dům (chalupu), kde můžete pobývat po dobu, kdy dáte vašim partnerům k dispozici váš dům.

Co mám dělat se svými cennostmi?

Šperky, starožitnosti apod., které nechcete nechat v domácnosti (zvláště přijedou-li děti!), můžete zamknout do skříně či do zvláštní místnosti a dohodnout se s vašimi partnery, že tuto skříň/místnost nebudou používat.

 

Pokud jste nenašli odpověď na svoji otázku, napište nám.

Menu

Databáze výměn

Napsali o nás

NovinkyPřihlášení

|
Přihlašovací jméno Heslo
| Zapomněli jste heslo? |